גיזום עצים

גיזום עצים – החשיבות בגיזום עצים בגינות מעוצבות

עצים כאלמנט עיצובי

עיצוב גינות הוא תחום נרחב מאוד המשלב את מכלול האלמנטים הטבעיים והלא טבעיים שבגינה בשביל ליצור מראה מעוצב, אסתטי ויפה. כחלק מהאלמנטים העיצוביים הטבעיים שיש בגינה ניתן למצוא את הצמחים, הדשא, הפרחים והעצים. בעצם כל מה שצומח והנו חלק מהטבע הנו אלמנט עיצובי טבעי. העצים מהווים אלמנט עיצובי מרכזי בגינה, הם מאוד דומיננטיים ובעלי נוכחות, שימוש נכון בעצים יכול לשפר ולשדרג את עיצוב הגינה ברמות. קיימים סוגים רבים של עצים והם נמצאים כמעט בכל מקום סביבנו, הם מעניקים אווירה טבעית ושלווה. ניתן למצוא עצים שונים בשדרות הרחובות, בפארקים וגינות ציבוריות, בגינות פרטיות ועוד.. מלבד האלמנט העיצובי שבעצים, הם הופכים הם הסביבה לירוקה יותר ותורמים לטיהור האוויר, כמו כן הם מהווים אלמנט הצללה מרכזי במקומות רבים.

החשיבות בגיזום עצים בגינות מעוצבות

הדבר שרוב האנשים לא מעריכים הוא העבדה שיש צורך בתחזוקה בעצים בגינות. אם נתבונן בעצים שברחובות ובאזורים ציבוריים, שלא בדיוק מתוחזקים, נבדיל בכמה הבדלים מרכזיים – גודל ומראה. עצים באזורים ציבוריים הם גבוהים וגדולים מאוד, בעלי ענפים רבים, גובה רב וצורות שונות. עצים כאלו מתאימים לאזורים ציבוריים מאחר ולא מצופה מהם להיראות יפים ומעוצבים אלא להוסיף הרגשה טבעית וירוקה לסביבה או בתור גורם הצללה. אך, כאשר מדובר בעצים בגינות פרטיות, נרצה להימנע מגדילתם לממדים כאלו. עץ בגודל כזה בגינה שלנו יפגע במראה שלה, יפריע לשכנים ויכנס לשטח האווירי שלהם. לכן, נרצה לשמור את העצים בגינה הפרטית שלנו קטנים ויפים, לשם כף יש צורך בגיזום עצים. גיזום עצים מונע מן העץ לגדול לממדים עצומים ושומר אותו אסתטי ויפה למראה, באזורים ציבוריים לרוב אין תקציב לגיזום מדי תקופה ואין צורך בכך, לכן העצים גדלים בצורה לא מבוקרת. גיזום עצים שומר על העץ מקבלת מראה מוזנח, מונע ענפים טורדניים ושומר על גודל וצורת העץ כך שיתאימו לגודל של גינה פרטית.

גיזום עצים אומנותי – עיצוב גינות

גיזום עצים לא משמש אותנו רק למטרות שימור ותחזוק הגינה, אלא גם למטרות עיצוב הגינה. בעזרת גיזום עצים ניתן לא רק לשמור על הצורה והאסתטיות של העץ אלא גם לעצב אותו בצורות שונות וייחודיות. גיזום העצים בצורות ייחודיות נקרא גיזום עצים אומנותי, שנחשב למקצוע של ממש. גיזום עצים אומנותי נחשב לעבודה יקרה וקשה, לכן ברוב הגינות הפרטיות לא תבחינו בעצים בצורות מיוחדות, אך אנשים שמוכנים להשקיע בעיצוב הגינה שלהם יוכלו להשקיע בגיזום עצים אומנותי יכולים ליצור שלל צורות ייחודיות לעצים בגינה ולהעניק להם מראה מיוחד ויוקרתי.